• Opatrenia proti chorobám

• Opatrenia v prípade pedikulózy ( zavšivavenie )

Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov /hrebeňov, kief, čiapok, šálov, osobnej posteľnej bielizne/. Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku.

Hlásenie ochorenia: rodič, ktorý zistí zavšivenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľovi a riaditeľke materskej školy. Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ.

Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinsekčnej akcie /zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom/, ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku.

Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:

1. U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu – Parasidose, presne podľa návodu výrobcu alebo dezinfekčným sprayom Diffusis H. Šampón je potrebné aplikovať 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výskytu sú tieto dve po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz a u všetkých členov kolektívu. K zaisteniu spoľahlivého účinku je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať.

2. Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.

3. Čiapky, šály, šatky a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.

4. Matrace, žinenky používané v škole postriekať Biolitom na hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3 až 4 dni nepoužívať.

5. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persterilú), zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

HFMD – choroba rúk, nôh a úst

HFMD je pomerne bežné ochorenie vyvolané enterovísusmi. Vyskytuje sa najmä u detí do 5 rokov. Epidémie HFMD sa objavujú zväčša v letných a jesenných mesiacoch. Najčastejším vyvolávateľom ochorenia je Coxackievírus, zriedkavejšie Enterovírus. Inkubačná doba je 4-6 dní.   HFMD je ochorenie prenosné z človeka na človeka prostredníctvom slín, sekrétu z dýchacích ciest, tekutiny z pľuzgierikov a stolice (fekálno- orálny prenos ). HFMD väčšinou prebieha bezpríznakovo, ak sa objavia príznaky, ide o mierne horúčkové ochorenie s výsevom vyrážok na dlaniach a chodidlách a belavých pľuzgierikov na sliznici ústnej dutiny. Pľuzgieriky rýchlo praskajú a vytvárajú ranky so zápalovým lemom.  Vírusy, ktoré vyvolávajú HFMD môžu pretrvávať dýchacom alebo tráviacom trakte chorého niekoľko týždňov až mesiacov.  Dieťa je najinfekčnejšie v priebehu prvého týždňa ochorenia.  HFMD má vo väčšine prípadov ľahký priebeh. Vzácne môže byť komplikované dehydratáciou.  Liečba je symptomatická.

Dôležité sú preventívne opatrenia, ku ktorým patrí:

• vyradenie dieťaťa z kolektívu pri objavení sa prvých príznakov ochorenia
      • dôsledné dodržiavanie hygieny rúk, časté umývanie rúk mydlom a vodou
      • individualizácia pomôcok dennej potreby (mydlá, uteráky, poháre, príbory...)
      • vyhýbanie sa blízkemu kontaktu (bozkávanie, objímanie)
      • dezinfekcia prostredia (plôch, hračiek ...) dezinfekčnými prostriedkami na báze chlóru (predmety najskôr umyť vodou a mydlom, potom dezinfikovať)
      • časté vetranie