Do galérie Vynášanie Moreny boli pridané fotografie.
Vynášanie Moreny
Pieseň vychádzajúca z detských hláskov a rozliehajúca sa dedinou ohlasovala Košečanom odchádzajúcu zimu a prichádzajúcu, očakávanú jar. Zvestovali ju deti materskej školy a deti prvého stupňa základnej školy, tradičným ľudovým zvykom – vynášaním Moreny. Slávnosť vynášania Moreny mala pre našich predkov veľký význam a patrila k dôležitým tradíciám spojeným s oslavami konca zimy a príchodu jari. Ľudia verili, že vynesením Moreny z dediny, jej zničením a hodením do vody, zaženú zimu, smrť a privolajú životodarnú jar a teplo. Obrad symbolicky pretrváva dodnes ako súčasť folklóru. V materskej škole v Košeci , v rámci regionálnej výchovy, obohacujeme edukačný proces o prvky tradičnej ľudovej kultúry, a tak prostredníctvom ľudových zvykov a tradícií deťom od najútlejšieho veku približujeme život našich predkov, tvorivo a formou zážitkov ich oboznamujeme s históriou a budujeme u nich kladný vzťah ku kultúrnemu a prírodnému dedičstvu nášho regiónu.
Prirodzený záujem o poznanie sa u detí prebúdza v kontakte s reálnou životnou situáciou, ktorá im je blízka, a tak sme si v jedno marcové dopoludnie v našej materskej škole spoločným úsilím s deťmi Morenu vyrobili. Obliekli sme ju do kroja a v sprievode za spevu piesní a recitovania rôznych obradných básní sme Morenu odniesli k blízkemu potoku, kde sme ju symbolicky hodili do vody.
Veríme, že pre deti to bol príjemný zážitok, bol pre nich obohatením a inšpiráciou v oblasti ľudového umenia a kultúrneho bohatstva, ktoré nám zanechali naši predkovia.